Top

Endüstriyel IoT Platformu

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı projesi olarak 2020 yılında geliştirilen ve ENVIRONICS Uygulamalı Bilimler A.Ş tarafından kullanıma sunulan VIOSYN®, bir endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) platformudur.

VIOSYN®, işletmenizde veri toplamak amacıyla kullandığınız sensörler, sayaçlar, göstergeler vb. her türlü dijital donanım ile iletişim kurabilmekte ve uyumlu şekilde çalışabilmektedir.

Endüstriyel IoT Platformu

Veri görselleştirme ve uzaktan izleme

Burada amaç; gözle kontrol veya SCADA, PLC gibi sistemlere olan ihtiyacın ortadan kaldırılmasıdır. Sistemleriniz veya donanımlarınız tarafından toplanan veri, bir gateway aracılığı ile, Wi-Fİ, 3G/4G, Ethernet ve LoRaWan ile buluta, VIOSYN® IIoT Platform’una aktarılır. Burada görselleştirilen verileriniz, internete bağlanabilen herhangi bir cihaz vasıtası ve kullanıcı adı/şifre bilgisi ile, www.viosyn.com sitesi üzerinde erişilebilir duruma gelir.

Sıcaklıktan nem değerine, pH’dan iletkenliğe, vibrasyondan gürültüye, debiden tank doluluk oranlarına onlarca farklı parametreyi VIOSYN® üzerinden görselleştirebilir ve uzaktan izleyebilirsiniz.

Takip ettiğiniz veriler için alarm/ikaz seviyeleri belirleyebilir, bu kritik değerler aşıldığında e-mail veya SMS ile uyarı alabilirsiniz.

Sistem üzerinde dilediğiniz kadar alt kullanıcı tanımlayabilir, her bir kullanıcıyı farklı şekilde yetkilendirebilir, uyarı seviyeleri için hiyerarşik düzen oluşturabilirsiniz.

Geçmiş verilerinize, dilediğiniz zaman VIOSYN® üzerinden erişebilir, verilerinizi çıktı olarak indirebilir, inceleyebilir ve raporlama amacıyla kullanabilirsiniz.

Uzaktan kontrol

İşletmenizin veya prosesinizin ihtiyaçları doğrultusunda, VIOSYN®’e uzaktan fiziki kontrol özellikleri eklenebilmektedir.

Örneğin; bir vanayı uzaktan açıp kapatabilir, bir makinayı uzaktan durdurabilir veya çalıştırabilirsiniz.

Bunun için, internete bağlanabilen herhangi bir cihazdan www.viosyn.com sitesine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız, ilgili sistemi seçmeniz ve müdahale etmeniz yeterlidir.

Yapay zeka ile yönetim

VIOSYN®, bir bulut bilişim teknolojisidir. İşletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda, VIOSYN® üzerinde takip ediyor olduğunuz sistemin/prosesin bağlı olduğu IIoT platformuna, yapay zeka algoritmaları yerleştirmemiz ve sistemi otonom (insansız) hale getirmemiz mümküdür.

Sisteme yerleştirilen algoritmalar, müşteri ihtiyaçlarına spesifik olarak tasarlanmakta ve müşterinin bağlı olduğu VIOSYN® server’ına yerleştirilmektedir.